Ի՞նչ դռներ է բացում արհեստական բանականությունը բիզնեսի համար. Սամվել Գևորգյան
Հայաստանում գործող բիզնեսների միայն 8% է թվայնացված, սա շատ մտահոգիչ է, իսկ ամպային տեխնոլոգիաներից օգտվում է ընդամենը12%–ը: Երբ համեմատում ենք Երևանն ու մարզերը ավելի լուրջ խնդիր է առաջանում, ասում է «Բի Էս Սի» բիզնեսի աջակցման կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Սամվել Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ բիզնեսի թվայնացումը, արհեստական բանականությունը անսահման հնարավորություններ է տալիս, այդ թվում մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարում: Ցավոք Հայաստանի տնտեսության թվայնացման օրակարգ չկա, դրա մասին միայն խոսում են, գործողությունների պլան, ռազմավարություն գոյություն չունի: Մինչդեռ բիզնեսի թվայնացմանն այլընտրանք չկա:

‘Only 8% of businesses in Armenia are digitalized, which is very worrying, and only 12% use cloud technologies. When we compare Yerevan and the regions, a more serious problem arises,’ says Samvel Gevorgyan, founding director of the BSC Business Support Center.
According to him, the digitalization of business and artificial intelligence provide unlimited opportunities, including effective management of human resources. Unfortunately, there is no agenda for the digitalization of the Armenian economy, they only talk about it, there is no action plan or strategy. Meanwhile, there is no alternative to the digitalization of business.